niedziela, 8 czerwca 2014

Jak pisać? #4 opis miejsc

Jak pisać? #4

Opis miejsc


  Opis miejsc w książce czy opowiadaniu jest bardzo ważny. Czytelnik musi poczuć się tak jakby się tam dosłownie przeniósł. To nie może być opis na zasadzie: ,,Po lewej drzewo, po prawej pole''. To musi być tak opisane, by czytelnik to ,,widział''.
  Dlatego, aby napisać dobry opis miejsca najlepiej samemu się tam przenieść np; kiedy chcesz opisać las, to najlepiej idź do pobliskiego lasu czy parku. Zapisz sobie na kartce co widzisz, co Cię otacza. Napisz jaki czujesz zapach, jaka jest atmosfera. Opisz to jak najlepiej. W taki sposób stworzysz wstępny (lub już ostateczny opis miejsca.
  Oczywiście nie zawsze się to uda, bo np; kiedy mieszkasz w górach, a chcesz opisać morze to masz to trochę utrudnione, ale mniej więcej wiesz jak tam jest, więc możliwe, że Ci się uda, ale przecież nie zawsze będą Ci potrzebne jakieś ekstremalne miejsca. Czasem będzie to po prostu miasto. W takim przypadku udaj się na spacer po mieście. Ważne jest to w jaki sposób to opisujesz, a nie co opisujesz.

  Mam nadzieję, że pomogłem. Jeżeli macie jakieś pytania, w których mogę odpowiedzieć w tej serii to śmiało pytajcie w komentarzach.
  Tym czasem - nie próżnujcie. Czytajcie i piszcie!

1 komentarz:

  1. Hmm... Mam trochę problem z tymi opisami. Zawsze chciałam, żeby wychodziły piękne i malownicze, a wychodzą takie "suche".
    Wiem, że trzeba się wczuć w sytuację i potrafię to robić, ale jednak nie umiem wyrazić odpowiednich słów na opisy ;/

    OdpowiedzUsuń