niedziela, 15 czerwca 2014

Jak pisać? #5 Zaskakuj!

Jak pisać? #5


Zaskakuj!

W pisaniu bardzo ważne jest to, by nie popaść w monotonie. Nie możesz ciągle pisać tego samego, opowiadanie nie może być czymś nudnym, bo jak niby ma poruszyć czytelnika?

Zaskakuj! Nie pozwól, by czytelnik miał nawet chwile, by odetchnąć! Niech się nie spodziewa tego co chcesz mu napisać. Nie może być tak, że osoba, która czyta już wie co się wydarzy. To coś musi uderzyć go jak piorun. Rób to czego się nie spodziewa. Niech się nie domyśla, co będzie dalej, bo nigdy nie wiadomo co postanowiłaś zrobić.

  To będzie ciekawe podczas czytania. Niespodziewane wydarzenia i poruszające momenty - coś takiego chce się czytać.


Jeżeli macie jakieś pytania, które pasowałyby do tej serii to piszcie w komentarzach, a specjalnie dla was zrobię o tym post : )

15 komentarzy:

 1. Uhh, sorry, że się czepiam, ale na błędy takie jak "pasowały, by" nie da się patrzeć ;/ Dajesz rady, a sam powinieneś zacząć uważać na lekcjach polskiego (o ile jeszcze chodzisz do szkoły)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam i dziękuję, za zwrócenie uwagi. Nie wiem dlaczego, ale czasami kiedy piszę posta robię na prawdę głupie błędy, których normalnie nie popełniam i aż się dziwie, że mogłem tak napisać.
   Dzięki :)

   Usuń
  2. Pozwól, że zwrócę jeszcze uwagę na to, że "naprawdę" pisze się razem i często stawiasz przecinki w miejscach, w których są one niepotrzebne.

   Usuń
  3. Czasem stawiam przecinki, gdy nie ma na to zasady. Kiedy dziele zdanie na kilka części.
   O Boże! Wybacz :/ Już poprawiam. Dzięki bardzo

   Usuń
  4. Mogę zostać twoim korektorem? XD

   Usuń
  5. Czy to poważna propozycja? ^^

   Usuń
  6. Być może ( ͡° ͜ʖ ͡°) haha, nie jestem profesjonalistką w tych sprawach, ale mogę popoprawiać to i owo xD mam takie lekkie natręctwo poprawiania błędów czy to interpunkcyjnych, czy też ortograficznych i innych, które mnie drażnią :D

   Usuń
  7. Być może ( ͡° ͜ʖ ͡°) haha, nie jestem profesjonalistką w tych sprawach, ale mogę popoprawiać to i owo xD mam takie natręctwo poprawiania błędów czy to interpunkcyjnych, czy też ortograficznych i innych drażniących mnie pomyłek :D (przepraszam, jeśli ten komentarz pojawia się drugi raz, za pierwszym razem coś mi się zepsuło i nie wiem czy się wysłał, więc piszę na wszelki wypadek)

   Usuń
  8. O rozumiem Cię :) Ja poprawiam np; Mamę kiedy coś nie poprawnie powie.
   To napisz na mail'a

   Usuń
  9. Masz może gg albo skype? Z maila prawie w ogóle nie korzystam, więc byłoby mi trochę niewygodnie

   Usuń
  10. Mój skype to bodajże rrobertcarter16

   Usuń
 2. Ja mam ten problem, że wymyślam fabułę, ale ni cholery nie jestem w stanie stwierdzić czy to zaskoczy czytelnika czy nie. Np. uśmiercę kogoś w książce i nie bardzo wiem czy to kogokolwiek zaskoczy, staram się zwodzić wymyślając kilku potencjalnych zabójców i kluczyć pomiędzy nimi tak, by czytelnik sam już nie był pewien kto w końcu zabił i na końcu całkowicie zaskoczyć. Ale jako że sama jestem tak obeznana ze swoją historią to nie mam pojęcia czy to zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to normalne dlatego, że osoba pisząca nie wie jak zareaguje czytelnik. Może tylko prowadzić do tego wy reakcja była taka jaką zaplanował.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń