niedziela, 13 lipca 2014

Jak Pisać? #9 DIALOGI

JAK PISAĆ? #9 

DIALOGI


  Jakby nie patrzeć dialogi są bardzo ważne. Ci co czytali ,,Dary Anioła'' pewnie powiedzą, że w tej serii są one świetne. Zgadzam się z tymi osobami. To jest doskonały przykład ich wartości.

  Kiedy napiszesz już dialog, przeczytaj go i pomyśl... czy gdyby był wypowiadany w realu brzmiał by normalnie? 

  Dodaj do swoich dialogów jakieś żarty, tak jak robiła to Cassandra Clare np; mniej więcej to było tak:
(Clare) : Skąd wiedziałeś, że runy mnie nie zabiją?
( Jace ) : Miałem 90% pewności
[Clare uderzyła Jace]
( Jace ) : A to za co?
( Clare ) : Za pozostałe 10%

  Takie dialogi czyta się znacznie milej niż jakieś sztywne napisane tylko po to, aby były. To już lepiej darować sobie wtedy dialog.

  Trzeba też pamiętać, żeby nie przesadzić. Powieść to nie tylko dialogi - powieść to nie tylko opis. Trzeba to zrównoważyć.


  Jeżeli macie jakieś pytania, na które mógłbym odpowiedzieć w tej serii to piszcie w komentarzach w zakładce ,,Jak pisać?''. : )


7 komentarzy:

 1. Dary Anioła <3
  Tylko jedna mała poprawka... "Clary" a nie "Clare" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz. Pomyliłem się. Pewnie dla tego, że różnica między nazwiskiem Casandry, a imieniem głównej bohaterki to tylko jedna litera :)

   Usuń
 2. Rady jak najbardziej w porządku, jednak przy dialogach nie chodzi jedynie o ich treść. Czytając wiele blogów, zauważyłam, że autorki popełniają błędy przy zapisie. Kiedyś mnie to nie drażniło, bo sama nie miałam pojęcia o czymś takim, jednak teraz zmieniłam zdanie. Chodzi o kropkę przy wypowiedzi, gdy następuje wtrącenie. Przykładowo w takim przypadku:
  "- Jesteś niemożliwy - powiedziała." Wtrącenie jest napisane z małej litery, ponieważ odnosi się do czynności związanej z mówieniem bądź słyszeniem. Gdyby chodziło np. o podniesienie dłoni czy uśmiechnięcie się zostało by to zapisane dużą literą. Na tej samej zasadzie działa znak interpunkcyjny. Wtrącenie z dużej - kropka jest, z małej - nie ma prawa się pojawić.
  To tyle ode mnie :)
  Pozdrowionka, Ell
  PS Blog znalazłam dopiero dziś, ale postaram się nadrobić zaległe notki, bo zaciekawiłeś mnie już samym tym, iż jesteś chłopakiem, który czyta (!). W mojej klasie nawet dziewczyn nie ma zbyt wiele o podobnych zainteresowaniach, co moje, w ogóle nie wspominając o chłopakach...
  PS2 Wiem, że to co napisałam, może być uznane, iż uważam się za ekspertkę, ale nie miałam tego na myśli. Takie spaczenie w charakterze xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za twoją opinie. Myślę, że to co napisałaś może się przydać, chyba mi się przyda :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Według mnie w dialogach należy pamiętać też o wtrąceniu co jakiś czas, kto to mówi.
  Spotkałam się z wieloma przypadkami, kiedy jest rozmowa pomiędzy kilkoma osobami i czytelnik może się pogubić w tym, kto to powiedział

  http://zaksiazkowane.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń