poniedziałek, 23 czerwca 2014

Autor tygodnia: J.K Rowling

J. K. ROWLING


  Tej Pani chyba nie trzeba zbytnio przedstawiać : )
  
  Joanne Kathleen Rowling, a właściwie Joanne Murray. (urodzona 31 lipca 1965r.)
  Jest angielską pisarką, autorką serii ,,Harry Potter''. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym.
  Przed publikacją pierwszej części serii o młodym czarodzieju, wydawca Rowling, Bloomsbury, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci Kathleen, pomimo tego, że sama nigdy go nie nosiła. Tak powstał pseudonim „J. K. Rowling”. Obecnie nazywa się Joanne Murray, po mężu. Sama o sobie mówi „Jo”. Dodaje, że za czasów dzieciństwa pełnym imieniem zwracali się do niej tylko ci, którzy byli na nią źli.
  Zanim J.K wydała Harry'ego Potter'a, napisała dwa utwory, które nie zostały wydane. Na pomysł na tą serie wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Zanim dotarła na miejsce miała już gotowe postacie i znaczną część ,,Harry'ego Potter'a i Kamienia filozoficznego'', któremu chciała dać tytuł ,,Harry Potter i kamień czarodziejów''. Książkę skończyła pisać w Edynburgu, po rozstaniu z, byłym już, mężem Jorgem Arantesem, portugalskim dziennikarzem. 
  Wielkość jej majątku w 2008 oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów. Podobno, stała się bogatsza nawet od królowej Anglii. 
  Po premierze siódmego tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli Wielką Encyklopedię Harry’ego Pottera. W 2012 autorka ogłosiła, że rozpoczęła pracę, a pieniądze ze sprzedaży encyklopedii przeznaczy na cele charytatywne.

  J.K Rownling napisała też takie ksiażki jak ,,Trafny wybór'', ,,Quidditch przez wieki'' czy ,,Fantastyczne zwierzęta''. 
  Ostatnią, jak dotąd, opublikowaną książką jej autorstwa jest ,,Wołanie kukułki''. Jednak podpisała się jako Robert Galbrait, by dowiedzieć się, jak ludzie ocenią tę książkę, nie wiedząc, że to Rowling jest jej autorką.

  Jednak najbardziej znana jest ze swojej najsłynniejszej serii o Harry'm Potter'ze i jeszcze żadna z książek wychodzących z pod jej pióra, nie przebiła jej sukcesu.

11 komentarzy:

 1. Mam pytanie: " Dlaczego wczoraj, tj. 22.06, nie dodałeś wpisu "Jak pisać?". Naprawdę podobają mi się te one, pomagają mi się "przygotować" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Wiesz co, tak zastanawiałem się czy pisać posta z tej serii czy nie. Ludzie piszą, że to lubią, że czegoś takiego jeszcze nie widzieli, ale tak mało jest komentarzy przy tych postach, a przy ostatnim nie ma chyba żadnego.

   Nie jestem jeszcze pewny co teraz robić z tą serią. Czy dodawać co dwa tygodnie czy może tak jak było, ale nie widzę zaangażowania czytelników Bloga :(

   Usuń
  2. A jest coś o czym chciałabyś przeczytać w tej serii?

   Usuń
  3. Hmmm. Zawsze chciałem pisać, ale już na samym początku powstawał kłopot. Miałem wyśmienite pomysły (jak dla mnie) na książkę lub opowiadanie ;). Problemem jest rozpoczęcie pisania, ten pierwszy akapit, który zachęci czytelnika do dalszego czytania. Nigdy nie mogłem napisać sensownego początku.

   Może mógłbyś coś temu zaradzić?

   Usuń
  4. To spróbuje jakoś pomóc. Jeżeli będziesz jeszcze miała jakieś życzenia związane z tą serią, to pisz w stronie ,,Jak pisać?"

   Usuń
 2. No tak, o tej pani wiadomo wiele. Ciekawa jestem tylko, dlaczego pozostałe jej ksiązki nie zdobyły AŻ TAKIEGO rozgłosu jak HP. Są znane, fakt, ale nie aż tak, a wydawać by się mogło ,że autorka takiego bestsellera każdą kolejną książkę sprzeda w jeszcze większym nakładzie.
  A co do "Jak pisac" - nie przejmuj się brakiem zaangażowania cyztelnikow. To, że nie ma komentarzy, nie oznacza, że nie ma odwiedzin. Nie będziesz pisał - nie będziesz miał czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że czytelnicy lubią tą serię i teraz po prostu się zastanawiam jak to zrobić i chyba po prostu we wtorek albo czwartek wstawię post, który powinien być w tą niedzielę, a w tym tygodniu będzie już normalnie :) Dzięki

   Usuń
  2. Taka mała sugestia jeśli można. Co do serii Jak pisać to mógłbyś napisać coś o trójdzielnej budowie albo o dialogach w opowiadaniu ;)

   Usuń
  3. Oczywiście, że można, a nawet miło mi w takiej sytuacji.
   Ok, postaram się jak najlepiej pomóc Ci w tej kwestii.

   Właśnie dodałem post do tej serii, więc gdybyś była zainteresowana to zapraszam :)

   Usuń