poniedziałek, 23 czerwca 2014

Jak pisać #6 Kreatywność

Jak Pisać? #6 


Kreatywność

  Podczas pisania bardzo ważne jest to, by to co piszesz nie było odpychające.
Podczas pisania kreatywnego bardzo ważne jest to, aby dawać dużo przymiotników, ponieważ one ożywiają czytaną treść np; lepiej będą brzmiały słowa ,,Anioł ze śnieżnobiałymi skrzydłami wystającymi za pleców'' nich po prostu ,,Anioł ze skrzydłami na plecach''.
Trzeba też uważać, by nie przedobrzyć, żeby nie rzygać już tymi przymiotnikami. Jak będziemy je dawać co drugie słowo to czytelnik na pewno nie będzie zbyt pozytywnie nastawiony do dalszego czytania.

  Bardzo dobre w powieściach są nietypowe porównania. Ja osobiście bardzo je lubię.
Chodzi po prostu o to, by porównywać jakieś miejsca, zachowania lub ludzi np; ,,W jego domu śmierdziało jak w oborniku, którego właściciel uznał, że sprzątanie nie jest takie ważne''.

Czytając pracę, która będzie kreatywnie napisana, osoba czytająca na pewno będzie tym zachęcona do dalszej lektury.

Reasumując: używać epitetów, ale bez przesady, stosować porównania i niech wasze pracę będą jak najbardziej kreatywne.

Gdyby ktoś z was miał jakieś pytanie, na które mogę odpowiedzieć w tej serii:
PISZCIE : ) 

5 komentarzy:

 1. Dużo racji w tym, co piszesz, ale to chyba rada dla tych, co już wyrobili sobie jakiś styl :) taki Stephen King, na przykład, radzi, aby początkujący wyrzekali się przymiotników i innych ozdobników. Bo wychodzi taka mieszanka. Rację ma. Najpierw trzeba się nauczyć układac proste zdania, a potem dodawać coraz więcej. Więc dla zaawansowanych, jak najbardziej :) ja osobiście lubię, jak zdania obfituję w ozdabiacze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie może śmierdzieć W oborniku, bo obornik to odchody zmieszane ze ściółką. To śmierdzi samo w sobie... xD Za to OBORA jak najbardziej ma charakterystyczny zapach.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam. Dałem pierwsze lepsze porównanie :)

   Usuń
 3. "Anioł ze śnieżnobiałymi skrzydłami wystającymi za pleców" - a może jednak z za pleców? ;p
  Pisząc "stosować porównania i niech wasze pracę będą jak najbardziej kreatywne" chyba jednak masz na myśli nasze prace.
  Wybacz to wytykanie, ja sama mam duże problemy, na przykład z ortografią, ale to mi jednak zakrawa na niedbalstwo. Takich błędów w twoich postach jest niestety bardzo dużo, więc do cyklu porad dorzuciłabym jeszcze jedną, do której zalecam się zastosować i Tobie, Robercie. Kiedy coś napiszesz, warto zrobić sobie dwudziestominutową przerwę i przeczytać to raz jeszcze. Kiedy nie będziesz już tekstu czytał z pamięci, sam z łatwością zauważysz swoje błędy i będziesz je w stanie poprawić przed publikacją. W ten sposób oszczędzisz czytelnikom (takim jak ja ;p) zniesmaczenia, kiedy czytają twoje mądre rady.
  Swoją drogą, bardzo ciekawy pomysł na serię, jeszcze się z podobną nie spotkałam.
  Życzę powodzenia w pisaniu kolejnego sezonu :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo za wszystko co napisałaś :)

   Usuń